50100C2LT TIMCO C2 Strong-Fix Multi-Purpose Premium Screws - PZ - 5.0 x 100mm (800 Tub)
Mobile Menu Icon
TIMCO C2 Strong-Fix Multi-Purpose Premium Screws - PZ - 5.0 x 100mm (800 Tub)
TIMCO Logo
Size
Size
Length
Qty:
1400 In Stock
Product Code: 50100C2LT
Brand: TIMCO
  • Deep recess to prevent 'cam-out', giving a precise and positive drive control on every screw
  • Dual angle thread for ultimate performance and exceptionally high pull-out resistance
  • Patented twin cut technology for rapid "pick-up" and reduces timber splitting
  • All sizes up to and including 75mm are fully threaded and lengths 80mm and above all have 70mm thread length