10130CSCB TIMCO Coach Screws - Hex - Zinc 10.0 x 130mm (23)
Mobile Menu Icon
TIMCO Coach Screws - Hex - Zinc 10.0 x 130mm (23)
TIMCO Logo
Size
Size
Length
Qty:
76 In Stock
Product Code: 10130CSCB
Brand: TIMCO
A traditional heavy duty woodscrew mainly used for timber to timber applications, attaching ironmongery to timber or into masonry with the use of a nylon plug. Pilot drill holes may be required into certain hardwoods. NOTE: Thread length is 2/3 of the overall length screw. E.G. 100mm = 60mm thread length (approx.).